دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 7852
تعداد نوشته ها : 46
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب

گروهى از دانشمندان که در حال امکان سنجى طرح انتقال اطلاعات و هوشیارى از مغز انسان به رایانه‌ها هستند به تازگى اعلام کرده‌اند که این امر تا سال ‪ ۲۰۵۰‬ممکن مى‌شود.

به گزارش سایت اینترنتى گیک اینفورمد، دکتر ایان پیرسون از دانشگاه بوستون تریر و سرپرست این مطالعه اعلام کرد که انسانها تا ‪۴۵‬ سال دیگرى با دستیابى به امکان انتقال کلیه اطلاعات و هوشیارى از مغز خود به رایانه، در واقع به نوعى حیات ابدى مجازى دست پیدا خواهند کرد.

این محقق بیان داشت که فن‌آورى اطلاعات با سرعت سرسام آورى در حال پیشرفت است و ‪ ۴۵‬سال دیگر این علم چنان پیشرفت کرده که دستیابى به فن‌آورى مذکور تا آن زمان واقع بینانه به نظر مى‌رسد.

به گفته دکتر پیرسون، تا سال ‪ ۲۰۵۰‬انتقال کلیه اطلاعات و آگاهى‌هاى موجود در مغز انسان به رایانه ممکن مى‌شود اما هزینه این امر در آن زمان زیاد خواهد بود و تنها افراد ثروتمند خواهند توانست موجودى درون مغز خود را به رایانه دانلود کنند.

وى افزود: تا سال ‪ ۲۰۷۵‬یا ‪ ،۲۰۸۰‬فن‌آورى انتقال اطلاعات و هوشیارى از مغز به رایانه ارزان شده و در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.

دکتر پیرسون تاکنون در زمینه‌هاى ریاضیات، فیزیک نظرى، شبکه‌هاى نورى، تکامل شبکه‌هاى رایانه‌اى باند پهن و علم فیزیولوژى فعالیت کرده و معتقد است که نوجوانان امروزى در آینده شاهد به ثمر نشستن فن‌آورى دانلود آگاهى‌ها از مغز به رایانه خواهند بود.

دکتر پیرسون براى نشان دادن روند سریع پیشرفت فن‌آورى اطلاعات این مثال را مطرح کرد که دستگاه بازى‌هاى رایانه‌اى پلى استیشن ‪2 ،‬از نظر توان محاسباتى با ابر رایانه‌هاى ‪ ۱۰‬سال قبل قابل مقایسه است و داراى حدود ‪ ۱‬درصد از توان محاسباتى مغز انسان است.

وى افزود: اگر روند تولید دستگاه‌هاى پلى استیشن همچون گذشته ادامه یابد، احتمالا دستگاه پلى استیشن ‪ ۵‬داراى قدرت محاسباتى برابر با توان مغز انسان خواهد بود.

این محقق عقیده دارد که هوشیارى انسان بر پایه اطلاعات جمع‌آورى شده از دنیاى خارج و همچنین سایر نواحى مغز ایجاد مى‌شود و هر بخش از مغز انسان هوشیارى را بر پایه یک حس پردازش مى‌کند.

به گفته پیرسون، ساخت ابر رایانه‌هاى هوشیار تا سال ‪ ۲۰۲۰‬میلادى ممکن مى‌شود و سال ‪ ۲۰۵۰‬نیز زمان انتقال هوشیارى انسانها از مغز به رایانه‌ها خواهد بود.


دسته ها :
شنبه هجدهم 8 1387
X